- 39
- 0
Vnitřní konflikty zásadním způsobem určují naše mentální rozpoložení
V některých případech si tyto rozpory uvědomujeme a dokážeme je sebereflexí zpracovat, rozklíčovati náš vnitřní rozpor a následně jednat v souladu se svým přesvědčením.
Zásadnější roly hrají ty nezpracované vnitřní konflikty
Ty, které bývají skryté hluboko v podvědomí.
Nesoulad se v nás odehrává na nevědomé úrovni a obranný mechanizmus naší mysli, nám nedovolí přímo nahlédnout na náš vnitřní konflikt. Je to pro nás do značné míry ohrožující, kdy vnitřní konflikt popřeme, bagatelizujeme, vytěsníme. Působením těchto obranných mechanizmů odsuneme vnitřní konflikt a nespokojenost do podvědomí. Následně dostáváme na nevědomé úrovni signály, že s námi něco není v pořádku, nejsme ve svém středu, nejsme na sebe dostatečně napojeni a můžeme tak lehce “startovat na první našlápnutí” na ty přicházející životní situace.
Znáte to, chcete si víc užívat volného času a ale rodina nebo práce to neumožní.
Co s tím?
Pomocí terapie identifikujeme vnitřní konfliktní části. Tyto části si klient pojmenuje a doslova je mezi sebou pod vedením terapeuta seznámí. Zdá se to až moc jednoduché, bláznivé, nepochopitelné, ale z mých zkušeností, naše konfliktní části o sobě vlastně ani nevědí. Nevědí jaká je úloha a potřeba té části, která si chce užívat volného času a jaká je úloha a potřeba té části, která je pro rodinu nebo práci. Výsledek terapie je pro klienta ulevující.